اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

قوانين آمره چيست؟

روش هاى بسیار زیادی برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص وجود دارد که طبق قانون تجارت دو تا از اصلی ترین روش های آن عبارتند از

 

☑️صدور سهام جدید

☑️بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود

 

طبق ماده ١٥٨ قانون تجارت ٤ روش برای افزایش سرمایه سهامی خاص وجود دارد:

 

✅تبدیل مطالبات نقدی حاصل شده اشخاص از شرکت به سهام جدید یا همان افزایش سرمایه از محل مطالبات:كه ميتوان بهترین نوع افزایش سرمایه شرکت آن را بيان كرد و بایستی تمام مدارک و اسناد مربوط به امضاء بازرس شرکت نیز رسیده باشد.

✅پرداخت مبلغ اسمی سهم به صورت نقدی:

سهامداران می توانند با مبلغ نقدینگی خود، مقدار سرمایه شرکت را افزایش دهند.

✅تبدیل اوراق قرضه به سهام:

اوراق قرضه با توجه به این موضوع که به رسمیت شناخته نشده است به همین جهت اضافه کردن آن در فرآیند افزایش سرمایه نیز موضوعیتی ندارد.

✅انتقال سود تقسیم نشده حاصله از ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت:

توجه داشته باشید که انتقال دادن هر گونه اندوخته قانونی به مبلغ سرمایه شرکت طبق قانون 140 قانون تجارت به سرمایه شرکت ممنوع می باشد.

 

🔸در افزایش سرمایه،حق تقدم با سهامداران قدیمی است بدین منظور که اگر شرکتی به دنبال افزایش سرمایه باشد،اولویت اصلی برای خرید سهام،با سهامداران قدیمی می باشد.البته این حق قابلیت نقل و انتقال دارد و سهامداران جدید می توانند با خرید این حق از سهامداران قدیمی آن را به دست بیاورند.

🔸سرمایه قبلی شرکت ها بایستی تمام تادیه شود چرا که در غیر اینصورت افزایش سرمایه از هیچ طریقی امکان پذیر نخواهد بود.روند افزایش سرمایه شرکت بدین صورت است که تمام اعضای هئیت مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه را اعلام می کنند و مجمع نیز با انجام بررسی های مختلف،نظر خود را در مورد افزایش سرمایه شرکت اعلام کنند.

🔸مدارک لازم جهت افزایش سرمایه:

 

✅نسخه ای از گزارش بازرس قانونی

✅معرفی نامه نمایندگان

✅نامه ای مبنی بر عدم مشمولیت از سازمان بورس

✅معرفی سهامداران

✅اساسنامه شرکت

✅آگهی ثبت تغییرات شرکت

r1-kar
r1-kar
اسکرول به بالا