r16-acc

Menu

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

حسابداری

انواع تخفيفات در حسابدارى نام برده و ماهيت آنها چيست؟

تخفیفات در حسابداری به ٤ قسمت تقسیم میشوند:

١_تخفیفات تجاری

٢_تخفیفات بر اساس توافق طرفین

٣_تخفیفات به دلیل عیب و نقص کالا

٤_تخفیفات نقدی خرید یا فروش

✅تخفیفات تجاری

اصولا موسسات تجاری برای افزایش میزان فروش،برای مشتریان تخفیفاتی را در نظر می گیرند.مثلااعلام می کنند کلیه ی خریدهایی که در مهرماه صورت میگیرد از ٢٠٪؜ تخفیف برخوردار است.یا خریدهایی که بیشتر از حد مشخصی باشد از تخفیف برخوردار است.مثلا یک تولیدی پوشاک اعلام میکند،هرفروشگاهی که بیش از ٢٠٠ عدد لباس خریداری نماید از ٣٠٪؜ تخفیف برخوردار است.

این نوع تخفیفات،که گاهی در مورد مشتریان مختلف متفاوت است،تخفیفات تجاری نامیده میشود.

☑️نكته مهم:تخفیفات تجاری در دفاتر ثبت نمیشوند زيرا فعالیتهای مالی به بهای تمام شده در دفاتر ثبت میگردند و به قیمت روز در بازار ثبت نمیشوند.

✅تخفیفات بر اساس توافق طرفین

گاهی خریدار و فروشنده بر روی یک قیمت مشخص چانه زنی میکنند و بر قیمت مشخصی با هم توافق میکنند.

این نوع تخفیفات را تخفیفات بر اساس توافق طرفین میگویند.

☑️که این نوع تخفیف هم در دفاتر ثبت نمیگردند.

✅تخفیفات به علت عیب و نقص کالا:

گاهی خریدار به محض دریافت کالای خریداری شده به عیبی در آن پی میبرد و یا متوجه عدم مطابقت آن با نمونه ی سفارش داده شده میشود.در این زمان یا کالا را به فروشنده برمیگرداند و یا از همان کالا استفاده می کند ولی در عوض تخفیف دریافت میکند.

☑️این نوع تخفیفات در حسابداری در دفاتر (فرد خریدار)در حسابی تحت عنوان برگشت از خرید ثبت میگردد و این حساب برگشت از خرید و تخفیفات نامیده میشود.

این حساب نوعی حساب موقت با ماهیت بستانکار است ودر طول دوره ی مالی نباید بدهکار شود و همچنین این حساب کاهنده ی حساب خرید است.در نتیجه کاهش در آن موجب بدهکار شدن و افزایش در آن موجب بستانکار شدن آن میگردد.

☑️این مدل تخفیفات در حسابداری دفاتر (فروشنده)تحت عنوان برگشت از فروش ثبت میشود که برگشت از فروش و تخفیفات نامیده میشود.این حساب کاهنده حساب فروش و کاهش در آن بستانکار و افزایش در آن بدهکار میباشد.در حالت عادی مانده ی حساب برگشت از خریدو تخفیفات بستانکار میباشدو مانده عادی حساب برگشت از فروش و تخفیفات بدهکار است.

✅تخفیفات نقدی

در معاملات نسیه معمولا فروشنده تمایل دارد طلب خودرا زودتر از زمان مقرر از خریدار دریافت کند.به همین دلیل امتیازات خاصی را برای خریدارانی که بدهی خودرا زودتر پرداخت كننددر نظر میگیرندکه یکی از آن امتیازیات تخفیف است و به آن تخفيفات نقدى فروش مى گويند.این حساب موقت و كاهنده فروش است و ماهيت آن بدهكار است

r16-acc
r16-acc

اسکرول به بالا